таг: Таип

Ердоган победи на претседателските избори, потврди Изборната комисија на Турција

0
Актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган победи во вториот круг од претседателските избори...

Ердоган официјално ја започна кампањата за претседателските избори

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ја започна кампањата за претседателските избори со посета на југот на земјата, кој беше...

Ердоган: Тримесечна вонредна состојба во зоната на земјотресот во Турција

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги прогласи за зона на катастрофа 10-те провинции погодени...

Ердоган: Испраќањето тенкови не придонесува за решавање на украинскиот конфликт

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека испораката на тенкови во Украина нема да донесе решение за конфликтот. „Не можам...

Турција може да ја пушти Финска во НАТО, но не и...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека Анкара може да се согласи Финска да влезе...

Ердоган најави претседателски и парламентарни избори во Турција за 14 мај

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека претседателските и парламентарните избори во земјата ќе се...

Ердоган: Шведска треба да ги екстрадира „терористите“ ако сака да влезе...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Шведска и другите европски земји дека го толерираат...

„Хјуман рајтс воч“: Турските власти сè пожестоко удираат врз неистомислениците во...

0
Турските власти на чело со претседателот на земјата Реџеп Таип Ердоган сè поагресивно се справуваат со неистомислениците и политичките противници пред...

Ердоган денеска телефонски ќе разговара со Путин и Зеленски

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска телефонски ќе разговара со рускиот и украинскиот колега Владимир...

Ердоган планира утре да разговара со Путин и Зеленски за украинската...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира утре да разговара со рускиот претседател Владимир Путин и...