fbpx

таг: студијата

Симптом кој може да најави деменција, a е многу очигледен

0
Студијата на австралиски и американски научници анализирала податоци од 16.855 луѓе на возраст над 65 години и заклучила дека ако постара личност почне...

Спутник Лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

0
Студијата за руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека луѓето кои го примиле овој препарат како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од...

Кој потешко да ја поднесува осаменоста, мажите или жените? Резултатите од...

0
Студијата испитувала примероци од крв од 4.835 учесници од биобанката за стареење во Копенхаген за да ги испита причините за воспалителните процеси. ...

Бебињата родени во декември се посебни

0
Студијата во која учествуваа студенти во Шпанија и Италија покажа дека има поголеми шанси родените во декември да бидат утрински типови. Други истражувања...

Кој народ е најинтелигентен, а кој најглупав на светот? На листата...

0
Според студијата која во 2019 година ја спровеле истражувачите Ричард Лин и Дејвид Бекер, највисокото ниво на IQ во светот го имаат Јапонците,...

Алармантни податоци: На секои 11 минути се случува едно самоубиство на...

0
Според студијата на УНИЦЕФ, секое седмо дете и адолесцент на возраст од 10 до 19 години во светот живее со дијагностицирано ментално нарушување....

Најголема студија за вакцината на „Фајзер“: Заштитата со една доза е...

0
Студијата открива дека две дози обезбедуваат 95,3 проценти заштита од инфекција и 96,7 проценти заштита од смртност, седум дена по втората доза. По...

Железничкиот транспорт лани со загуби од 512 милиони денари и двојно...

0
Со физибилити студијата што ја најави Владата треба да се одредат следните чекори што ќе овозможат ефективно и ефикасно работење, како и квалитетна...