таг: Српската

Вучевиќ: Можни се избори во Србија на крајот на оваа година...

0
Претседателот на Српската напредна партија (СНС), Милош Вучевиќ, денеска изјави дека е подготвен...

Акција „Армагедон“ на српската полиција: Уапсени 12 педофили, демнеле деца на...

0
Српската полиција соопшти дека во рамките на акцијата „Армагедон“ вчера биле уапсени 12 осомничени за педофилија и поседување содржини со детска...

Протест пред српската амбасада во Тирана

0
Под мотото „Против шовинистичката политика”, беше одржан протест пред српската амбасада во Тирана. ...

Српските пратеници положија заклетва во косовското Собрание

0
Десет пратеници од српската заедница дадоа заклетва во Собранието на Косово, од кои девет од...

Протест на Србите во Косово

0
Со силни тонови, националистички песни и интонирање на српската химна, еден ден откако најавија заминување од косовските институции, Србите одржаа митинг...

Курти: Граѓаните да го зачаваат мирот и безбедноста на Косово

0
Српската Листа, најголемата партија на Србите во Косово, одлучи да ги напушти централните институции на Република Косово, како и општините на...

Србите најавуваат блокади на патиштата за регистарските таблички

0
Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, се закани со блокирање на патиштата на северот на Косово, доколку Косово преземе какви било...

Го тужеа за воени злосторства, но по неколку дена почина

0
Почина поранешниот генерал на српската војска Божидар Делиќ, неколку дена откако беше назначен за потпретседател...

Во Црна Гора потпишан договорот со СПЦ

0
Црна Гора го потпиша договорот со Српската православна црква, кој предвидува регулирање на односите меѓу Црна Гора и СПЦ чие седиште...

Српската Влада одобри извоз на пченица и пченка во Северна Македонија

0
Српската Влада денеска донесе Заклучок со кој се одобрува извоз на пченица и пченка во...