fbpx

таг: Српската

Српските пратеници положија заклетва во косовското Собрание

0
Десет пратеници од српската заедница дадоа заклетва во Собранието на Косово, од кои девет од...

Протест на Србите во Косово

0
Со силни тонови, националистички песни и интонирање на српската химна, еден ден откако најавија заминување од косовските институции, Србите одржаа митинг...

Курти: Граѓаните да го зачаваат мирот и безбедноста на Косово

0
Српската Листа, најголемата партија на Србите во Косово, одлучи да ги напушти централните институции на Република Косово, како и општините на...

Србите најавуваат блокади на патиштата за регистарските таблички

0
Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, се закани со блокирање на патиштата на северот на Косово, доколку Косово преземе какви било...

Го тужеа за воени злосторства, но по неколку дена почина

0
Почина поранешниот генерал на српската војска Божидар Делиќ, неколку дена откако беше назначен за потпретседател...

Во Црна Гора потпишан договорот со СПЦ

0
Црна Гора го потпиша договорот со Српската православна црква, кој предвидува регулирање на односите меѓу Црна Гора и СПЦ чие седиште...

Српската Влада одобри извоз на пченица и пченка во Северна Македонија

0
Српската Влада денеска донесе Заклучок со кој се одобрува извоз на пченица и пченка во...

Србите во Косово протестираа против одлуката на Курти да не се...

0
Српската заедница протестираше на северот на Република Косово, против, како што рекоа, кршењето на бриселскиот договор од страна на премиерот Албин...

Македонски државјанин фатен со шверцуван часовник вреден 115 000 евра на...

0
Српската гранична полиција спречила криумчарење на граничниот премин Прешево во Србија, кога вчера македонски државјанин бил фатен како поседува луксузен часовник...

Ненадиќ се враќа за клучниот меч против Франција

0
Српската репрезентација ќе мора да ја победи Франција, ако сака да го продолжи престојот на Европското првенство 2022. Добри вести за селекторот...