таг: совет

ЕУ изрази сочувство за смртта на иранскиот претседател

0
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изрази сочувство во име на Европската унија по смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерска несреќа....

НАТО со осуда кибер нападите насочени против демократските институции, безбедноста и...

0
Северноатлантскиот совет (НАК) денеска изрази солидарност со Германија по злонамерната кибер кампања против Социјалдемократската партија на Германија (СПД) и со Чешка, која се...

Лидерите на ЕУ повикаа на борба против дезинформациите, манипулациите и странското...

0
Во контекст на претстојните европски избори, Европскиот совет ја нагласува решеноста на Унијата и нејзините земји членки внимателно да ги следат и да...

Усвоени измените на Директивата за единствена дозвола за работа и престој...

0
Европскиот совет денеска во крајна фаза ја одобри ревизијата на Директивата за единствена дозвола за работа и престој во ЕУ за државјаните на...

ЕУ со 6 милијарди евра за Западен Балкан, парите условени со...

0
Европскиот Совет и Европарламентот постигнаа договор да се издвојат шест милијарди евра за земјите од Западен Балкан. Еврокомесарот за проширување Оливер...

Мишел свика нова рунда консултации за Стратешката агенда за идните приоритети...

0
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел упати покана до лидерите на земјите членки на ЕУ за одржување на нова рунда консултации за Стратешката...

Проширувањето и внатрешните реформи треба да се спроведуваат паралелно, заклучија лидерите...

0
Европскиот совет направи преглед на подготовките за проширувањето и внатрешните реформи врз основа на Декларацијата од Гранада, потсетувајќи дека работата на двата колосека...

Ландсбергис: Императив е одредувањето датум за почеток на преговори со Украина...

0
 Одредувањето датум во Европскиот совет оваа недела за почеток на преговорите со Украина и Молдавија е императив во моментов, изјави литванскиот министер...

На кој начин не треба да го исклучите автомобилот?!

0
Автомеханичарот им дал важен совет на сите возачи. „По долго и агресивно возење, немојте само да го гасите моторот. Овој...

Борел: Советот за надворешни работи одобри пет милијарди евра помош за...

0
Совет за надворешни работи на ЕУ денеска го одобри мојот предлог за создавање Фонд за помош на Украина во вкупен износ од пет...