таг: Собранието

Избори во Белград на 2 јуни

0
Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ, на 22 март изјави дека ќе...

26 години од загинувањето на Јашари

0
Во Собранието на Косово се одржа свечена седница во чест на Ослободителната војска...

Средби на претседателот на Собранието во рамки на посетата на Украина

0
Претседателот на Собранието Јован Митрески, кој престојуваше во Украина по повод двегодишнината од руската агресија, остварил средби со неколку државници, соопшти собраниската прес-служба....

Нови правила во ЕУ: Батериите ќе се пренаменуваат или ќе се...

0
Со 587 гласови за, 9 против и 20 воздржани европратеници постигнат е договор со Собранието на ЕУ за ревидирани правила во...

Коњуфца песимист дека ќе биде постигнато решение за Заедницата

0
Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, е песимист дека ќе биде постигнато...

Одбележување на Епопејата на ОВК

0
На свечената седница на Собранието на Косово, посветена на семејството Јашари и епопејата на ОВК, косовската претседателка Вјоса Османи рече дека...

Тргнаа да го тепаат Вучиќ, напнато во Собранието на Србија

0
Вонредната седница во Собранието на Србија на која се расправа за Косово беше проследена со...

Српските пратеници положија заклетва во косовското Собрание

0
Десет пратеници од српската заедница дадоа заклетва во Собранието на Косово, од кои девет од...

Вучиќ: Србија ниту директно, ниту индиректно нема да ја признае независноста...

0
На првата седница на новиот законодавен дом на Собранието на Србија се расправа за преговарачкиот...

Доделени наградите од областа на спортот „8 Септември“

0
По едногодишна пауза, во Собранието повторно беа доделени наградите од областа на спортот „8 Септември“ – за...