таг: Слави

Зошто го славиме Денот на вљубените на 14 февруари?

0
Во светот 14 февруари се слави како Ден на вљубените, а како што вообичаено се случува, за потеклото на овој празник се поврзуваат...

Вечерва е дочекот на Кинеската Нова година: Ова се обичаи за...

0
Кинеската Нова Година се слави на 22 јануари 2023 година и ја претставува годината на црниот воден зајак. Еве кои карактеристики на кинеската...

Централната банка е подготвена да го стави ликот на Меси на...

0
Аргентина со денови ја слави третата светска титула. Лионел Меси и екипата, во неделата го освоија Мундијалот...

Еминем слави роденден – денес полни 50 години

0
Раперот Еминем денес го слави својот 50-ти роденден. Еден од најпознатите рапери е роден на 17 октомври 1972 година. Неговото вистинско име...

50 години од доаѓањето на данската кралица на тронот

0
Данска слави 50 години од стапувањето на тронот на данската кралица. По смртта на Елизабета Втора, Маргрета Втора моментално е монарх со...

Селаковиќ: „Охридско лето“ ја слави културата, а културата не е култура...

0
Фестивалот „Охридско лето“ ја слави културата, а културата не е култура ако зад неа не стои јазик, истакна министерот за надворешни работи на...

Трифонов: Петков сака да го тргне ветото за Северна Македонија, ние...

0
Лидерот на бугарската партија Има таков народ, Слави Трифонов, кој е дел од владината коалиција,...

Нејмар: Бев пијан, затоа играв добро

0
ПСЖ синоќа успеа да слави над Лориент со 5-1, а бразилскиот интернационалец Нејмар постигна два гола. Неговиот...

Светски ден на мачките – покрај луѓето се околу 3.500 години

0
Денеска светот го слави Светскиот ден на мачката, домашно животно кое живее со луѓето околу 3.500 години. Овие животни се чуваат низ...

Фејсбук слави полнолетство

0
Фејсбук денеска слави полнолетство, односно оваа социјална мрежа 18 години постоење. Имено, Фејсбук е основана на 4 февруари 2004 година од страна...