таг: сили

Украинските сили за една недела уништија 6.980 напаѓачи, 98 тенкови и...

0
Украинските одбранбени сили елиминирале околу 6.980 руски војници во текот на неделата од 25 февруари до 3 март 2024 година, изјави командантот на...

(ВИДЕО) Илјадници граѓани пред погребот на Навални во Москва, тензиите растат

0
Безбедносните сили во Москва денеска демонстрираа сила додека ожалостените се собраа на погребот на противникот на Кремљ Алексеј Навални, кој почина пред две...

Украинските сили пресретнаа 358 руски беспилотни летала и заробија 11 војници...

0
Украинските и руските сили се судрија 66 пати на фронтот Таврија на 27 февруари. Во оваа област се заглавени или уништени вкупно 358...

Мировните сили на ОН во Либан ги повикаа Израел и Хезболах...

0
Привремените мировни сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ) денеска ги повикаа Израел и либанската група Хезболах да ги запрат непријателствата за да...

Одразот на Путиновиот Гулаг во македонските очи

0
Нема за македонските „сили во воздухот“ скренување од доминантниот колосек, кој води рамно кон планот Б што стои над вратите на...

Украинските сили се повлекоа од Авдивка, Зеленски смета дека тоа е...

0
Украинските сили се повлекоа од стратешкиот источен град Авдивка, напуштајќи ја фабриката за кокс и хемикалии што беа последно упориште против Русите кои...

Израелските сили упаднаа во болница во најголемиот град на југот на...

0
Израелските сили денеска упаднаа во болница во Кан Јунис, најголемиот град на југот на Појасот Газа, кој го опколуваа со недели, соопшти палестинската...

Руските војници убиле тричлено украинско семејство во окупираната Кремина

0
Војниците на руските окупациски сили убиле украински цивили во окупираната Кремина (Луганска област, источна Украина), пренесува Еуромајдан прес повикувајќи се на објава...

1.213 украински деца повредени како последица од целосната инвазија на Русија

0
Руските инвазивни сили досега убиле 521 дете, а повредиле 1.213 деца низ Украина, соопшти Украинското државно обвинителство, пренесува Укринформ. „Околу...

Залужни го потврди уништувањето на два руски авиони над Азовското Море

0
Украинските воздухопловни сили ги уништија руските авиони за рано предупредување и контрола А-50 и воздушното командно место Ил-22 и авионите за електронско разузнавање,...