fbpx

таг: „Св

Го одбележуваме Св. Јован Златоуст: Земете денеска книга во раце, а...

0
Денеска е Св. Јован Златоуст. Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во...

Денеска е Св. Јован Милостивиот

0
Св. Јован Милостивиот роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин. Подоцна, по желба на родителите, се...

Се празнуваат повеќе апостоли

0
Денеска е Св. апостоли Олимп, Родион, Ераст, Кварт, Сосипатер и Терциј. Сите беа од редот на 70-те апостоли. Олимп и Родион пострадаа...

Лекуваат од секакви болести, денеска се празнуваат Св. Козма и Дамјан

0
Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да...

Црквата денес слави дел од апостолите кои го објавуваа спасението

0
Денеска е Св. апостоли Стахиј, Амплиј, Урбан, Наркис, Апелиј и Аристовул. Покрај 12-те врховни апостоли, Христос испрати уште 70 други да го...

Денеска е голем празник: За многу години Св. великомаченик Димитриј –...

0
Денеска е Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода....

Денеска се слави светицата која ги штити жените: Еве што треба...

0
Денеска е Св. маченица Харитина. Во детството остана сираче. Ја посвои некој угледен човек и христијанин Клаудиј и ја воспита како своја...

Утре е зачнувањето на Св. Јован Крстител: Овој ден се прославува...

0
Зачнувањето на Св. Јован Крстител Овој ден се прославува милоста, чудото и мудроста Божја; милоста кон побожните и праведни родители на Св....

Неверојатна завршница на „Паркот на принцовите“: Икарди погоди во 95. минута...

0
ПСЖ го пречека тимот Св. Етјен, и на крајот во неверојатен натпревар домашниот тим ја прослави победата...

Самуиловата тврдина, Античкиот театар, црквата „Св. Софија“, Историскиот архив, осветлени во...

0
Самуиловата тврдина, Охридската гимназија „Св. Климент Охридски“, Античкиот театар, црквата „Св. Софија“, Историскиот архив, скулптурата „Фаќач на крст“… се дел од објектите и...