таг: Светска

Кошаркарска репрезентација напредуваше 13 места на ФИБА листата

0
Македонската женска кошаркарска репрезентација напредуваше 13 места на светска ранг-листа која денеска ја објави ФИБА...

Централната банка е подготвена да го стави ликот на Меси на...

0
Аргентина со денови ја слави третата светска титула. Лионел Меси и екипата, во неделата го освоија Мундијалот...

За роденден: Рита Ора доби поштенска марка во Косово

0
Косовската поп-пејачка со светска слава, Рита Ора ќе биде на поштенска марка што ќе ја објавата Поштите на Косово, јави дописникот на МИА...

За „само“ 150 илјади долари можете да седите зад сцената со...

0
Бијонсе тргнува на светска турнеја за нејзиниот албум од ренесансата. Таа веста ја открила на аукција. Аукцијата Wearable Art Gala...

УЕФА го потврди официјалниот распоред на Македонија

0
Европската Фудбалска Федерација направи голема забуна во цела светска спортска јавност со потегот кој го повлече вчеравечер, бидејќи прво го објави комплетниот распоред...

СЗО ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон

0
Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза. ...

Најбрз егзодус од Втората светска војна, за 10 дена 1,5 милиони...

0
По Втората светска војна, бегалската криза во Украина е најбрзо растечка. За само 10 дена...

Украина сама ја води Третата светска војна, вели претставничката на украинската...

0
Украина самата ја води Третата светска војна за цела Европа, вели во своето вечерашно гостување...

Русија е исклучена од мрежата SWIFT, средствата се замрзнати на руските...

0
Меѓубанкарската финансиска телекомуникациска компанија на Светска банка (SWIFT) служи како извршен посредник во финансиските трансакции меѓу банките ширум светот. Исклучувањето на...

Гебрејесус: Можно е завршување на пандемијата во 2022 година

0
Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус во новогодишната порака изрази надеж дека е можно да заврши пандемијата со Кови-19 во...