fbpx

таг: светот

Поранешна вардарова ракометарка ќе се пензионира

0
Амандин Лејно, една од најдобрите голманки во светот во изминатата деценија и повеќе, ќе стави крај на успешната и долгата кариера. Репрезентативката...

Како гласаа селекторот и капитенот во изборот за најдобар фудбалер според...

0
Германското издание „Шпигел“ објави нови скандалозни откритија од светот на фудбалот, кои, ако се вистинити, се на пат да предизвикуваат сериозен потрес. Се...

Ѓоковиќ се врати во Белград

0
Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, по двонеделната сага во Австралија, денес околу пладне слета на аеродромот во Белград. Враќањето во Белград...

Славе Николов и Ѓорѓи Начевски ќе ја имаат првата задача на...

0
Најдобриот судиски пар во светот Славе Николов и Ѓорѓи Начевски ја добија првата задача на Европското првенство. Тие утре во рамки на 2....

Пет тенисерки меѓу Топ 10 најплатени спортистки на листата на „Форбс“

0
Јапонската тенисерка Наоми Осака е најплатена спортистка во светот, според листата што денеска ја објави магазинот „Форбс“. Четирикатната грен-слем победничка, која помогна...

Њукасл плати 30 милиони евра за новозеландски напаѓач

0
Еден од најбогатите фудбалски клубови во светот откако мина во рацете на саудиски конзорциум, Њукасл, објави денеска дека го довел второто засилување во...

СЗО – Ако заврши нееднаквоста, ќе заврши и пандемијата

0
Светот ја заврши 2021 година со 29.326.993 активни случаи на коронавирусот, 5.452.999 починати, 253.689.769 оздравени и вкупно 288.469.761 заболени од почетокот...

Светот ја заврши 2021 година со 5.452.999 починати од ковид 19

0
Светот ја заврши 2021 година со 29,326,993 активни случаи на коронавирусот, 5,452,999 починати, 253,689,769 оздравени и вкупно 288,469,761 заболени од почетокот на пандемијата. Заклучно...

Јапонија прави вакцина против Ковид-19 која ќе трае цел живот

0
Светот е пред третата година во борбата против коронавирусот, но добрите вести доаѓаат од Токио, Јапонија. Имено, тамошните научници забрзано работат на револуционерна...

Јапонија прави вакцина против Ковид-19 која ќе трае цел живот

0
Светот е пред третата година во борбата против коронавирусот, но добрите вести доаѓаат од Токио, Јапонија. Имено, тамошните научници забрзано работат на револуционерна...