таг: Светиот

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светиот свештеномаченик Климент, епископ Анкирски Роден 258 година во градот Анкира од татко незнабожец и мајка христијанка. Неговата благочестива мајка Ефросинија му...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светиот апостол Тимотеј Еден од Седумдесеттемина апостоли. Роден во Листра Ликаониска од татко Грк и мајка Еврејка. Мајка му и баба му...

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат овие светители

0
Светиот маченик Полиевкт Градот Мелитина Ерменска е многу натопен со христијанска крв, како и целата земја Ерменска. Но првата крв за Христа...

Календар на МПЦ: Денеска се празнуваат овие светители

0
Светиот маченик Бонифациј Мачеништвото за Христа од грешникот прави светител. Тоа го покажува примерот на Свети Бонифатиј. Тој најпрво ѝ беше слуга...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светиот маченик Арета Овој Свет маченик пострада за Христовата вера со уште над четири илјади христијани, свештеници, монаси и монахињи, граѓани, жени...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светиот пророк Осија Син Веириин од племето Исахарово. Живееше и пророкуваше 800 години пред Христа. Неговите боговдахновени зборови се наоѓаат во неговата...

Утре се празнува Св. апостол Филип

0
Светиот апостол Филип Родум од Кесарија Палестинска. Беше женет и во бракот му се родија четири ќерки, сите четири со дар на...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светиот апостол Јаков Син Алфеев и еден од Дванаесетте големи апостоли. Роден брат на евангелистот Матеј. Сведок на словото на вистината и...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светиот свештеномаченик Дионисиј Ареопагит Се вбројува во Седумдесеттемина помали апостоли. Овој прекрасен маж беше од угледно нензабожечко семејство од Атина. Откако заврши...

Папата Франциск утре нема да ја предводи новогодишната миса поради здравствени...

0
„Поради болниот ишијас, Светиот Отец нема да ги предводи вечерашните или утрешните прослави“, стои во соопштението издадено од шефот на канцеларијата за печат...