таг: сака

Зеленски: Путин се обидува да го попречи Самитот за мир, плашејќи...

0
„Путин не само што сака да го попречи Самитот за мир и се обидува да направи сѐ за да ја постигне својата цел,...

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

0
Ватикан сака да воспостави постојано претставништво во Кина со цел да ги подобри односите со Пекинг, соопшти денеска државниот секретар на Ватикан, кардинал...

Поставила 5 аларми ама не ѕвонеле, Apple пробува да го реши...

0
Никој не ја сака паниката кога ќе сфати дека го пропуштил алармот, но социјалните мрежи се преплавени со корисниците на Apple кои го...

Германија го олеснува добивањето државјанство

0
Германскиот парламент (Бундестаг) вчера прифати реформа со која Владата сака да овозможи побрзо стекнување на германско државјанство за странците под одредени услови, објави...

ЕПП сака „поделба“ на функцијата висок претставник за надворешна политика и...

0
Европската народна партија (ЕПП) сака промена во ресорот за надворешни работи и одбрана во следниот состав на Европската комисија, предлагајќи укинување на сегашната...

ЕУ постигна договор за закон со кој ќе ја зајакне слободата...

0
Европската унија сака подобро да ги заштити новинарите и медиумските компании од политичко влијание и постигна договор за таканаречениот Европски закон за слобода...

Унгарија предлага криминализација на финансирањето изборни кампањи од странство

0
Унгарската влада сака да го криминализира странското финансирање на изборните кампањи според најновиот...

Расправи во поделениот американски Конгрес за нова помош за Израел и...

0
Претседателот Џо Бајден сака Конгресот брзо да усвои нова помош од милијарди долари и за Израел и за Украина, но Долниот...

Мозокот се буди пет минути после телото

0
Никој не сака да му се вклучи алармот рано наутро. Секогаш недостасуваат оние фамозни „уште пет минути“, а за многумина е чаре да...

Да се врати публиката во театарот во Стоби

0
Бројната публика која го сака театарот и археолошкиот локалитет Стоби сeкое лето од средината до крајот на јули едвај чекаше да гледа претстави...