таг: роди

На мајката шимпанза и го донесоа бебето за прв пат –...

0
Женско шимпанзо Махале неодамна роди младенче во зоолошката градина во округот Седџвик во Канзас, САД, а реакцијата што ја имаше кога го виде...

Денеска е Преподобен Максим Исповедник

0
Преподобен Максим се роди околу 580 година во Цариград. Имаше високо потекло. Во младоста се здоби со врвно образование беше најголемиот философски ум...

Денеска е Св. Атанасиј Велики и Кирил Александриски

0
Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар, па кога потпорасна...

Се празнува Св. маченичка Варвара, била погубена од безумниот татко

0
Света Варвара се роди во Хелиопол, за царувањето на Максимијан. Татко и беше незнабожец. Се викаше Диоскор и беше многу богат човек. ...

Се празнува Св. Алимпиј Столпник: Поминал 53 години во пост и...

0
Овој чудесен Алимпиј се роди во Хадријанополис, во Пафлагонија. Првин беше ѓакон во катедралната црква на градот, а подоцна се повлече и се...

Денеска е Амфилохиј Икониски, голем заштитник на православието

0
Свети Амфилохиј се роди во Кападокиска Кесарија (Цезареја), меѓу 339 и 345 година. Татко му беше ретор. Подоцна и самиот стана ретор и...

Денеска е Св. маченица Кикилија

0
Свети Кикилија Римјанка се роди во богато и угледно семејство. Рано се одлучи на девствен живот. Подоцна, родителите ја омажија за некое незнабожечко...

Се празнува Св. Григориј Неокесариски Чудотворец, имал големи дарби

0
Свети Григориј се роди од родители незнабошци. Во младоста ја бараше утехата во елинската и египетската мудрост, но откако се увери во нивната...

Се празнува Преподобен Иларион Велики

0
Иларион се роди во селото Тавата, близу Газа во денешен Израел, од родители незнабошци. Во младоста ги изучи тогашните науки во Александрија, а...

Мукаетов: Планот е да создадеме квалитетна база и конечно Македонија да...

0
Се „роди“ нов ракометен тим Алкалоид. Една од најголемите македонски компании застанува зад спортски колектив, кој како што велат одговорните ќе биде база...