таг: робот

НАСА со детали за планот за изградба на левитирачки воз на...

0
Дали робот кој левитира на Месечината звучи преамбициозно? Изгледа дека НАСА не мисли така, бидејќи агенцијата штотуку го осветли дополнителното финансирање за студија...

Робот уби работник, го помешал со гајба за зеленчук

0
Индустриски робот во јужнокорејска фабрика предизвикал смрт на вработен откако го помешал со кутија за зеленчук, јави државната новинска агенција Јонхап. Инцидентот...

Медицински робот за итна помош на бојното поле

0
Британски научници развиваат медицински робот што би можел да пружи итна помош и да им...

Робот-шахист му скршил прст на седумгодишен противник

0
Робот програмиран да игра шах, за време на Отвореното првенство во Москва, му скршил прст на момче противник, јавуваат руски медиуми. ...

ФОТО | „Roboat“: Робот – чамец низ каналите на Амстердам

0
Употребата на прототип футуристички робот – чамец е планирана на околу 100 километарскиот канал во Амстердам. Овие целосно автономни пловни...