таг: Рим

„Сејачот“ на Ван Гог полеан со зеленчукова супа во Рим

0
Во Палатата Бонапарта во Рим, активисти за борба против климатските промени истурија супа од зеленчук врз сликата на Винсент Ван Гог...

Турист во Рим казнет со 450 евра затоа што седнал на...

0
Турист од САД е казнет со 450 евра додека бил во Рим затоа што јадел и пиел додека седел на работ...

Подземјето на Колосеумот во Рим првпат достапно за туристи

0
Граѓаните на Рим и посетителите наскоро ќе можат да го посетат подземјето на познатиот Колосеум. Тоа ќе биде отворено за јавноста по првпат...

На аукција се продава „Вила Аурора“, со почетна цена од 471...

0
Во Рим се продава „Вила Аурора“, нарекувана и „недвижен уметнички скапоцен камен на италијанската престолнина“. Имотот од 2.800 квадратни метри вклучува и бујна...

Г-20 постигна договор за ограничување на затоплувањето за не повеќе од...

0
Учесниците на Самитот на Г-20 во Рим успеаја да се договорат да го ограничат глобалното...

Италија им забрани на крузерите да пловат низ Венеција

0
Рим, 13 јули 2021 (МИА) – Италијанската Влада им забрани денеска на крузерите да пловат низ Венеција, изјави министерот за култура Дарио Франческини,...

На денешен ден – 14 февруари

0
869.- Во Рим умре Константин, познат под името Кирил Солунски, еден од творците на првата словенска азбука. Тој и неговиот постар брат Методиј,...

На денешен ден – 13 февруари

0
1633.- Римокатоличката инквизиција во Рим го уапсила италијанскиот астроном Галилео Галилеј затоа што ја докажал предноста на Коперниковиот хелиоцентричен систем над Птоломејскиот геоцентричен...