таг: резолуција

Генералното собрание на ОН гласаше за „итно“ повлекување на руските трупи...

0
Генералното собрание на Обединетите нации изгласа резолуција со која се бара „итно“ повлекување...

ООН со резолуција за мир во Украина додека Русија спрема офанзива

0
Обединетите нации на едногодишнината од руската агресија усвојуваат Резолуција за мир во Украина. Според првиот човек на организацијата, Антонио Гутереш оваа...

Иран ја осуди резолуцијата за нуклеарната програма, се заканува со контрамерки

0
Иран ја осуди последната резолуција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и се закани дека ќе преземе контрамерки....

Кремљ: Русија стои цврсто до Србија, барањата на Приштина се неосновани

0
Во последното соопштение на Кремљ со резолуција повикува на заштита на правата на Србите на...

ЕП повика правото на абортус да се вклучи во Повелбата на...

0
Европскиот парламент усвои резолуција со која повика правото на легален и безбеден абортус да биде вметнато во Повелбата на фундаментални права....

Украинскиот парламент ги означи акциите на руската армија како геноцид

0
Украинскиот парламент усвои резолуција со која дејствијата на руската армија во таа земја ги прогласува...

Генералното собрание ја одобри резолуцијата со која се бара заштита на...

0
Генералното собрание на ОН усвои необврзувачка резолуција со која се бара заштита на цивилите и...

Американскиот Сенат едногласно го прогласи Путин за воен злосторник

0
Сенатот на САД едногласно усвои резолуција со која се осудува рускиот претседател Владимир Путин како...

ЕП: Европа да ја запре изградбата на руски гасовод поради апсењето...

0
Европскиот Парламент (ЕП) со големо мнозинство усвои резолуција со која ја повикува Европската Унија веднаш да ги...