таг: регулатор

Белгискиот регулатор бара запирање на работата на најстарите нуклеарни централи во...

0
Белгискиот регулатор за нуклеарна енергија (FANC) ја советуваше владата да не го продолжува...

Booking под истрага во Шпанија, осомничена за кршење на законот

0
Шпанскиот регулатор за конкуренција започна истрага за тоа дали дигиталната платформа Booking.com се обидува да ја потисне конкуренцијата од онлајн туристичките агенции при...

Русија го ограничи пристапот до РСЕ, Би-Би-Си и Дојче веле и...

0
Рускиот медиумски регулатор Роскомнадзор денеска соопшти дека го „ограничил“ пристапот до веб-страниците на независните медиуми,...

Google и Apple се казнети во Италија поради податоците што ги...

0
Италијанскиот регулатор за конкуренција им изрече казни од 10 милиони евра на Google и Apple за „агресивни практики“ поврзани со комерцијална употреба на...

Google и Apple се казнети во Италија поради податоците што ги...

0
Италијанскиот регулатор за конкуренција им изрече казни од 10 милиони евра на Google и Apple за „агресивни практики“ поврзани со комерцијална употреба на...

Русија забрани цртан филм на „Дизни“, бидејќи главниот лик е хомосексуалец

0
Рускиот државен регулатор за комуникации Роскомнадзор во петокот ја предупреди компанијата „Волт Дизни ко“, дека во таа земја не смее да го...

Бразил не дозволи увоз на „Спутник В“

0
Здравствениот регулатор на Бразил, Анвиса одби да го одобри барањето на гувернерите за увоз на руската вакцина Спутник В. Одлуката на петчленото раководство...

Велика Британија доби регулатор за дигиталните платформи, како Фејсбук и Гугл

0
Британската Влада формира регулатор за дигиталните компании, како што се Фејсбук и Гугл, што во првата фаза треба да испита дали преку кодекс...

Британски здравствен регулатор: Регистрирани 30 случаи на тромб по аплицирање вакцина...

0
Британскиот здравствен регулатор синоќа соопшти дека се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината Астра Зенека против Ковид-19....

Куба ќе ја тестира втората вакцина против Ковид-19, бара доброволци

0
Кубанскиот здравствен регулатор ја одобри втората локално развиена вакцина против Ковид-19 за последната фаза на клиничките испитувања. Вакцината се вика Абдала и...