таг: против

ЕУ официјално го воведе 13. пакет санкции против Русија

0
Советот на ЕУ денеска ги одобри новите санкции против Русија, кои првично беа одобрени во завчера, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна...

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица

0
Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис, народски кажано голема или магарешка кашлица, изјави денеска заменик министерката за здравство во техничката Влада, Маја...

ЕУ воведе санкции за шест лица и една организација за загрозување...

0
Советот на ЕУ денеска воведе рестриктивни мерки против шест лица и еден субјект, осомничени за активности за дестабилизација, поткопување или загрозување на суверенитетот...

Русија ja стави естонскaта премиерка на листата на барани лица, во...

0
Руските власти во вторникот покренаа кривична постапка без преседан против естонската премиерка Каја Калас, обвинение за кое се тврди дека е политички мотивирано....

Половина милион луѓе протестираа против екстремната десница во Германија

0
Околу половина милион луѓе демонстрираа против десничарскиот екстремизам низ цела Германија во текот на изминатиот викенд, покажуваат прелиминарните податоци на тамошното Министерство за...

Десетици илјади Германци протестираат против екстремната десница

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц ги опиша бројните протести закажани против екстремно десничарскиот екстремизам како „моќен знак“ во корист на демократијата и германскиот Устав....

Се интензивираат антивладините протести во Словачка поради судските реформи на Фицо

0
Илјадници луѓе во Словачка синоќа повторно протестираа против владата на левичарскиот популистички премиер Роберт Фицо, кој е на функција од крајот на октомври....

Русинка обвинетa за „екстремизам“ поради објавување слика на виножито на Инстаграм,...

0
Русија покрена обвиненија за екстремизам против 33-годишна жена според новите закони кои ја криминализираат поддршката за ЛГБТК заедницата, соопшти во вторникот група за...

Ганц: Војната против Хамас може да трае една генерација, заложниците ни...

0
Војната на Израел против Хамас би можела да трае една генерација, а ослободувањето на заложниците кои ги држи палестинската милитантна група мора да...

ИФЈ ќе го тужи Израел доколку не престане со нападите врз...

0
Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) ќе преземе правни мерки против израелските политичари и воени лидери, доколку не се обврзат да ги почитуваат наредбите...