таг: Претставничкиот

Бербок по одобрувањето помош за Украина: Тоа е ден на доверба...

0
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок синоќа откако Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го одобри пакетот помош за Украина, изјави дека тоа...

Нетанјаху: Гласањето во американскиот Конгрес е поддршка за Израел и одбрана...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа ја поздрави одлуката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да го одобри пакетот странска воена помош, од кои...

САД изгласа воена помош за Украина во вредност од 60,84 милијарди...

0
Претставничкиот дом на САД вечерва со поддршка од двопартиското мнозинство го изгласа пакетот за безбедносна помош вреден 95 милијарди долари за Украина, Израел...

САД блиску до историска одлука за Украина, ова може да го...

0
По неколку месеци одложување, Претставничкиот дом на американскиот Конгрес е подготвен да гласа овој викенд за пакети американска воена помош за Украина и...

Отстранета клучната пречка за пакетот странска помош од САД за Украина

0
Комитетот за правила на Претставничкиот дом доцна во четвртокот вечерта унапреди пакетот закони за странска помош, вклучително и нацрт-законот за помош на Украина,...

Американскиот Конгрес на 20 април ќе гласа за помошта за Украина...

0
Претставничкиот дом на САД на 20 април ќе го одржи долгоочекуваното гласање за помош на Украина, Израел и Индо-Пацификот, изјави претседавачот Мајк Џонсон....

Спикерот Џонсон: Претставничкиот дом на САД ќе гласа одделно за помош...

0
Претставничкиот дом на САД ќе го разгледа пакетот странска помош оваа недела, поделувајќи го на четири посебни нацрт-закони за поддршка на Украина, Израел,...

САД чекор поблиску до забрана на „Тик ток“

0
Претставничкиот дом на САД со големо мнозинство денеска го одобри нацрт-законот што ќе го принуди ТикТок да се откаже од својот кинески сопственик...

Републиканците притискаат за закон за принудна продажба или забрана за TikTok...

0
Водачите на републиканците во Претставничкиот дом се обидуваат да усвојат закон со кој кинеските сопственици на TikTok ќе ги принудат да ја продадат...

Американските демократи ја истражуваат SpaceX на Илон Маск поради руска „злоупотреба“...

0
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го истражуваат компанијата SpaceX за тоа дали Русија пристапила до нејзината сателитска интернет услуга Starlink, како...