таг: претстави

Француската Влада го претстави нацрт-законот за асистирана смрт

0
Француската Влада го претстави нацрт-законот за асистирана смрт, кој ќе им овозможи на пациентите со терминална болест да одлучат да стават крај на...

ВИДЕО: Хрватска доби прва политичарка создадена со вештачка интелигенција

0
„Можеме“ ја претстави првата хрватска политичарка генерирана од вештачка интелигенција, а нејзиното име е Нитколина. Таа е создадена за да...

(ВИДЕО) „Сора“ – нова алатка со вештачка интелигенција која претвора текст...

0
Компанијата „Опен АИ“ претстави нов модел наречен „Сора“ кој може да ги претвори текстуалните инструкции во видео. Моделот „текст во видео“ им овозможува...

Израел предлага една недела пауза од борбите, во замена за 40...

0
Израел му претстави предлог на Хамас кој вклучува еднонеделна пауза во борбите во замена за ослободување на околу 40 заложници, според Барак Равид,...

Пуштен во употреба најголемиот фузиски реактор во светот

0
Јапонија неодамна го претстави најголемиот светски експериментален нуклеарен фузиски реактор, JT-60SA, и со тоа го...

Макрон го претстави националниот еколошки план – „екологија на француски начин“

0
Францускиот претседател Емануел Макрон го претстави националниот еколошки план за намалување на емисиите на стакленички гасови за 55 отсто и ставање...

Италијанско засилување за струмичка Брера

0
Екипата на Академија Пандев Брера Струмица претстави уште едно име во своите редови. Нов член...

Македонија Ѓ.П. ги претстави дресовите за новата сезона

0
Освојувачот на Купот, тимот на Македонија ЃП, ги претстави новите три дреса за претстојната сезона....

Мал убавец: Фиат го претстави „Тополино“

0
Фиат го претстави новиот убавец наречен „Тополино“. Fiat ќе нуди две различни каросерии – една затворена и една отворена. ...

Фон дер Лајен: Ќе ги користиме замрзнатите руски средства за обнова...

0
Во наредните недели Европската Унија планира да претстави предлог со кој замрзнатите руски...