fbpx

таг: Претседателката

МД „Илинден”- Тирана достави барање до претседателката на албанскиот парламент за...

0
Македонското друштво „Илинден”-Тирана достави барање до претседателката на албанскиот парламент Линдита Никола, со кое од име на Македонците се бара формирање...

Кина воведува санкции против Ненси Пелоси

0
Пекинг има намера да воведе санкции против претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, јавуваат медиумите во регионот. ...

Пелоси во тајванскиот парламент: Вие сте едно од најслободните општества во...

0
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси денеска во тајванскиот Парламент изјави дека оваа островска држава е „едно од...

По тензичната посета, Пелоси си замина од Тајван

0
Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, во Тајпеј рече дека определбата на Америка за зачувување на демократијата, во Тајван...

Пелоси го напушта Тајван поради зголемените тензии

0
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси и покрај бројните предупредувања од официјален...

ЕУ: Тензиите околу Тајван треба да се решаваат со дијалог

0
Европската Унија денеска апелираше тензиите околу посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси...

Белата куќа: Посетата на Пелоси не е кршење на суверенитетот на...

0
САД сметаат дека посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван не претставува...

Пелоси пристигна во Тајван, Кина упати протест до САД

0
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, пристигна во Тајпеј, и покрај предупредувањата од официјален Пекинг да не го...

Фон дер Лајен убедена дека ЕУ ќе го усвои новиот пакет...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска рече дека е убедена дека новиот...

ЕУ има доволно гас за до крајот на зимата, тврди Фон...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека земјите членки на Европската Унија...