таг: Премиерката

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

0
Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од една милијарда евра наменети за проекти за вештачката интелигенција (АИ), при тоа апелирајќи...

Естонската премиерка бара да се заплени рускиот имот пред претседателските избори...

0
Каја Калас, премиерката на Естонија, изјави дека Западот треба да ги заплени замрзнатите средства на Русија пред претседателските избори во САД, што е...

ФАШИСТИЧКО ДЕФИЛЕ ВО ИТАЛИЈА: Инцидент, морбиден потсетник или реалност

0
ЏАБИР ДЕРАЛА Не е важно дали премиерката и претседателка на Браќата на Италија (Fratelli d’Italia), Џорџа Мелони, навистина го мисли или...

Премиерката на Нов Зеланд ја изненади нацијата, објавувајќи дека ќе поднесе...

0
Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, глобално призната како лице на прогресивната политика, денеска ја изненади земјата објавувајќи дека за неколку недели...

Брнабиќ: Србија нема да учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

0
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени како „срамна“ изјавата на портпаролот на Европската унија,...

Паника меѓу Французите, нема гориво на бензинските пумпи

0
Премиерката на Франција, Елизабет Борн, ја објави одлуката за мобилизирање на работниците во магацините за...

Брнабиќ во Сремска Митровица: Се бара формирање на заедница на српските...

0
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ од Северна Митровица каде што беше во посета рече дека...

Макрон не ја прифати оставката на премиерката Елизабет Борн

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли оставката на премиерката Елизабет Борн, соопшти утринава Елисејската палата,...

Во Србија вакцинирани над 50 отсто од полнолетните граѓани

0
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на својот Твитер налог објави дека 50,1 отсто од полнолетните граѓани или 2.705.458 лица се вакцинирани во...

Србија до почетокот на август ќе донесе одлука за третата доза...

0
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека одлуката, односно препораката, за „третата доза вакцина“ против коронавирусот ќе биде сооппштена до 1 август,...