таг: Прага

Макрон: На ​​Европа и треба стратешко будење поради Русија

0
Францускиот претседател Емануел Макрон пред денешната посета на Прага апелираше дека на Европа и е потребно стратешко будење бидејќи „Русија игра со времето“...

Вишеградска четворка: Руската агресија е грубо кршење на меѓународното право, треба...

0
Премиерите на Полска, Чешка, Словачка и Унгарија денеска во Прага се договорија за ставот дека Русија го прекршила меѓународното право со нападот на...

Во Прага состанок на шефови на држави или влади на ЕУ

0
Лидерите на ЕУ ќе се состанат во Прага за да разговараат за трите...

Прва средба на Европската политичка заедница

0
Во Прага денеска за првпат ќе се одржи средба на Европската политичка заедница, на неа...

Во Прага дводневен состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

0
Денеска и утре Прага ќе биде домаќин на состанок на министрите за надворешни работи на...

Москва и возврати на Прага, протера 20 Чеси

0
Москва протера 20 Чеси во знак на одмазда, откако Прага најави дека ќе протера 18 руски дипломати...