таг: починале

Повеќе од 1.000 починати! Бангладеш се соочува со најсилната епидемија на...

0
Повеќе од 1 000 луѓе починале од треската денга во најлошата...

Лани од горештините во Европа починале 62 илјади луѓе

0
61.672 луѓе починале од болести поврзани со горештини во Европа во периодот од 30 мај до 4 септември минатата година, според студијата објавена...

Бројот на заразени со ковид-19 е зголемен за 12,8 отсто во...

0
Двајца пациенти починале од ковид-19 во период од 12 до 18 декември годинава, пишува во неделниот извештај кој Институтот за јавно здравје...

Седум починати од ковид-19 за една недела

0
Седум пациенти починале од ковид-19 во Македонија за една недела, покажува последниот неделен извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) кој се однесува...

СЗО – Најмалку 15.000 луѓе оваа година починале од горештините во...

0
Најмалку 15.000 луѓе досега починале во Европа поради жештините во 2022 година, објави Светската здравствена...

Во Гана потврдени два смртни случаи од Марбуршка треска

0
Две лица, кои подоцна починале, биле позитивни на реткиот вирус Марбург, многу заразна болест слична на еболата и предизвикува хеморагична треска, соопштија здравствените...

СЗО: Во Европа над 2 милиони смртни случаи од Ковид-19

0
Бројот на луѓе кои починале од Ковид-19 во Европа, долгогодишниот епицентар на пандемијата, надмина два милиони, соопшти денеска Светската здравствена организација. ...

Петличковски: Вакцинирајте се, тоа е единствена заштита од тешка форма на...

0
Во јануари починале 382 лица од кои 233 невакцинирани и околу 150 вакцинирани, но повеќето само со втора доза примена пред повеќе од...

24 починати, нови 1.837 заразени со ковид од нив 246 се...

0
Вкупно 24 лица починале од компликации од ковид во изминатите 24 часа. Министерството за здравство информира за нови 1.837 заразени со коронависус, а 246...

Вкупно 13 починати од ковид-19, меѓу нив и едно бебе, уште...

0
Вкупно 13 пациенти починале од компликации од ковид-19, меѓу нив и едно бебе, а уште 1.732 се позитивни од кои 204 вторпат се...