таг: почетокот

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315...

0
Бројот на загинати израелски војници од почетокот на конфликтот со Хамас во Појасот Газа се зголеми на 315, објавија денеска израелските медиуми. ...

Агресорите го зголемија интензитетот на нападите во секторите Купијанск, Покровск, Курахове,...

0
Од почетокот на денот на првите борбени линии се реализирани 29 борбени ангажмани, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во ажурирање на...

Во Хаг почнува конференција за руската агресија врз Украина- на листата...

0
По повеќе од две години од почетокот на руската агресија врз Украина, европските министри и меѓународни истражители денеска во Хаг ќе разговараат за...

Од почетокот на годината Франција им даде азил на 19 дезертери...

0
Вкупно 19 руски државјани добиле азил во Франција од почетокот на годината, соопшти денеска Националниот суд за азил, кој во јули 2023 година,...

Во Скопје 120 случаи на голема кашлица, утре ќе заседава Комисијата...

0
Од почетокот на годината, заклучно со петок, 1 март, вкупно 120 случаи на голема кашлица се регистрирани на територија на Скопје, изјави за...

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, од почетокот на руската агресија против Украина, имаше динамична агенда во билатералните односи и беше пречекан од голем број...

Рама: Малите народи како нас треба да ја поддржат Украина, за...

0
Албанскиот премиер Еди Рама, во својот говор на почетокот на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана, ја истакна потребата да се поддржи...

Ковачевски: Украина ја брани демократијата, слободата, еднаквоста, човековото достоинство, правото на...

0
Поминаа две години од почетокот на  неоправданата и неиспровоцираната руска агресија врз пријателска Украина. Две години, оваа агресија не само што предизвикува големо...

Криволапов: Мораме да ги пренесеме овие чувства до сите луѓе на...

0
Пред почетокот на голема конференција под наслов „Украина – две години хероизам“ в понеделник, 26 февруари, во Музејот на македонската борба за...

МНР на Украина по повод десетгодишнината од агресијата на РФ и...

0
Деновиве Украина се сеќава на датумите на почетокот на трагичните настани кои не само што ја променија поновата историја на нашата земја, туку...