fbpx

таг: почетокот

Рекордни температури во западна Европа

0
Топлотниот бран од почетокот на оваа недела кој ја погоди западна Европа добил на сила и донел температури блиску до највисоките...

Денеска се навршија три месеци од војната во Украина

0
Додека Украина одбележува три месеци од почетокот на руската агресија, жителите на главниот град Киев им дадоа почит на оние кои...

(ВИДЕО) „Perseverance“ сними затемнување на Сонцето на Марс

0
На почетокот на овој месец, роверот на НАСА „Reverance“ забележа една од месечините на Марс, Фобос, како...

ЕВЕ ЗОШТО ИМА ОГЛЕДАЛО ВО СЕКОЈ ЛИФТ: Ова никогаш не би...

0
Целта е функционална, на почетокот беше само механичка, а потоа психолошка. Илузијата на брзината Како што станбените и...

Кина пријави рекорден број новозаразени со ковид од почеток на пандемијата

0
Кина вчера го регистрира највисокиот дневен ковид-биланс од почетокот на пандемијата, со пријавени над 20 000 новозаразени во 24 часа. ...

Руската инвазија врз Украина денеска одбележува еден месец

0
Денеска се навршува еден месец од почетокот на војната во Украина, која однесе илјадници животи, претвори цели градови во урнатини и...

СЗО – Русија нападна 18 медицински установи од почетокот на инвазијата...

0
Русија нападна 18 медицински установи од почетокот на инвазијата на Украина пред две недела, соопшти...

Околу 20 000 украински бегалци влегоа во Бугарија

0
Од почетокот на руско-украинската војна во Бугарија пристигнаа 20.000 бегалци од Украина, денеска  соопшти бугарската гранична полиција. Како што јави...

По една година од вакцинацијата 40,9 отсто од вкупното население во...

0
Една година од почетокот на имунизацијата против ковид-19 во Македонија 40,9 отсто од вкупното население е вакциниррано со две дози, покажува извештајот на...

Загадувањето на воздухот може да ги влоши симптомите при Ковид‐19

0
Истражувањата спроведени од почетокот на пандемијата покажуваат дека населението изложено на загаден воздух е помалку отпорно на Ковид‐19 и дека загадувањето на воздухот...