таг: поредок

Подмладокот на АфД прогласен за екстремистички

0
Германската Канцеларија за заштита на уставниот поредок денеска, по четиригодишно набљудување, го прогласи подмладокот на десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) за екстремистичка...

Меркел и Макрон: Светот ќе биде поинаков по короната

0
Пандемијата на коронавирусот дава шанса за нов поредок во светската политика, сметаат германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, како и...