таг: Полска

Членките на ЕУ кои се граничат со Русија и Белорусија бараат...

0
Државите членки на ЕУ, Полска, Естонија, Литванија и Летонија ја повикаа Унијата да обезбеди поголема поддршка за воената и цивилната заштита на нивните...

Сикорски: Полска ќе го ограничи правото на слободно движење на руските...

0
Полска ќе воведе ограничувања за движењето на руските дипломати на нејзина територија поради вмешаноста на Москва во хибридната војна против Европската унија, изјави...

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“

0
Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски...

Резултатите од локалните избори во Полска предвидуваат тесни изборни резултати во...

0
Локалните избори во Полска, каде што поранешната владејачка партија Право и правда победи со мала процентуална разлика, би можеле да послужат како предвремен...

Туск: Почна нова ера на војни во Европа

0
Премиерот на Полска, Доналд Туск изјави дека руската инвазија врз Украина пред помалку од две години вовела нова ера на војни во Европа....

Сикорски: Полска ќе придонесе финансиски и логистички во чешкиот план за...

0
Полска ќе придонесе логистички и финансиски во чешкиот план за зголемување на испораката на муниција за Украина со нејзино купување надвор од...

Полската проевропска влада отповикува 50 амбасадори назначени од претходната, десничарска влада

0
Новата влада на Полска објави одлука за повлекување 50 амбасадори назначени од претходната, десничарска влада, пренесува МИА. Како што соопшти...

Валенса: Полска да не беше во НАТО сега ќе бевме во...

0
Поранешниот полски претседател Лех Валенса оцени дека Полска денеска би била во војна со Русија доколку не влезеше во НАТО. ...

Претседателот на Полска ги повика членките на НАТО да ги зголемат...

0
Претседателот на Полска, Анджеј Дуда денеска ги повика другите членки на НАТО алијансата да ги зголемат своите национални одбранбени распределби од сегашните два...

Дуда: Полска е подготвена да ги брани своите партнери во НАТО...

0
Полска е подготвена да ги брани своите партнери во НАТО во кој било момент, изјави денеска полскиот претседател Анджеј Дуда, набљудувајќи дел од...