таг: политички

Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

0
Стотина политички затвореници во Белорусија, приведени во текот на жестоката конфронтација меѓу властите и опозицијата во изминатите години, имаат многу сериозни здравствени проблеми...

Европските партии потпишаа Кодекс на однесување на Евроизборите

0
Девет европски политички партии денеска во присуство на потпретседателката на Еврокомисијата за вредности и транспарентност Вера Јоурова го потпишаа Кодексот на однесување на...

Стано: Смртта на Ихар Ледник е доказ за нехуманата димензија на...

0
Трагичната смрт на белорускиот политички затвореник Ихар Ледник ја докажува нехуманата димензија на угнетувањето на режимот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објави...

ОН апелира да се спречи нова ескалација на тензиите на Блиски...

0
Заменичката на генералниот секретар на ОН за политички прашања Розмари ди Карло на вчерашниот состанок на Советот за безбедност на ОН ги повика...

Груби: Безбедносната, енергетската, ценовната криза и инфлацијата имаат само едно име...

0
Првиот вицепремиер одговорен за политички систем, Артан Груби на отворањето на дводневната годишна конференција „Година на европски можности“ во Скопје, порача дека од...

ЕК го поздрави договорот за директивата за заштита на новинарите и...

0
– Европската комисија го поздрави денеска постигнатиот привремениот политички договор меѓу...

Гулабоски: Вакцината против сите видови на канцер ќе биде достапна за...

0
Доколку нема државни, политички и фармацевтски опструкции, вакцината против сите типови на канцер ќе биде достапна на пазарот за една до две години,...

Проширувањето, дел од агендата на ЕУ самитот во Шпанија

0
Европскиот политички врв наредниве два дена заседава во Гранада, Шпанија. Дел од темите на неформалниот самит на земјите-членки на ЕУ, кој...

Тикток – брзорастечки канал за ширење дезинформации

0
Манипулативни содржини од политички карактер, конспиративни содржини или видеа за војната во Украина се најчестите дезинформации што се објавуваат на социјалната мрежа Тикток,...

Американскиот Сенат предложи нов закон за Западен Балкан

0
Претседателката на Поткомитетот за Европа во Комисијата за надворешни политички односи на Сенатот на САД, сенаторката Џин Шахин, со поддршка на...