таг: покраина

Родителите во Германија плаќаат парични казни бидејќи не ги вакцинираат децата

0
Во германската сојузна покраина Саксонија, властите издадоа стотици казни во последниве години на родителите затоа што нивните деца не биле вакцинирани против мали...

Се венчал со 14 жени, ги измамил и избегал со нивните...

0
Маж од индиската покраина Одиша, по име Бибу Пракаш Свејн (64), со лажно име Рамеш Свејн, е уапсен затоа што се оженил со...

Истражување: Една третина од починатите од Ковид всушност починале од други...

0
Во германската покраина Заксен-Анхалт, 29 отсто од починатите, кои се на списокот на починати како последица на коронавирусот, не умреле поради тој вирус,...

Избори во Саксонија: Меркел води со 36 проценти од гласовите

0
Гласачите во источната германска покраина Саксонија-Анхалт излегоа на гласачките места денес за да изберат нов покраински парламент. Според излезната анкета на телевизијата...

Германската покраина Баварија потпиша договор за набавка на Спутник V

0
Германската покраина Баварија потпиша договор за купување на 2,5 милиони дози на руска вакцина против...

Медуза уби човек во Австралија – првпат по 14 години

0
Тинејџер од австралиската покраина Квинсленд почина од убод од медуза. Тоа е прв ваков смртен случај во земјата по 14 години. Младиот...

ВИДЕО I Невидено невреме во Кина: Снежна бура носеше автобуси, луѓето...

0
Кинеската покраина Шандонг, особено нејзиниот град Јантај, го погоди стравично невреме. Снежната бура била толку силна што, според тамошните медиуми, туркала...