таг: Пентагон

Во Пентагон средба на министрите за одбрана на САД и Израел

0
Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска во Пентагон се сретна со својот израелски колега Јоав Галант во екот на тензиите во односите...

Пентагон отвори веб-страницата за надзор на воената помош на САД за...

0
Канцеларијата на генералниот инспектор на Пентагон (ИГ) во вторникот отвори нова веб-страница за да им даде повеќе информации на Американците за надзорот над...

Пентагон разгледува испраќање помош за Украина без одобрение од Конгресот

0
Пентагон размислува дали да го искористи последниот преостанат извор на финансирање што го има за воена помош за поддршка на воените напори на...

Пентагон: САД немаат индиции дека авионот на Пригожин бил соборен со...

0
Портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер, соопшти дека САД немаат индиции дека...

Бајден нареди распоредување на 3 000 американски резервисти во Европа

0
Американскиот претседател Џо Бајден го овласти Пентагон да испрати до 3 000 резервисти...

Трамп ја осуди одлуката на Бајден да испрати касетна муниција на...

0
Одлуката на Пентагон да испрати касетна муниција за потребите на украинската армија, предизвика...

Пентагон: Втор кинески шпионски балон лета над Латинска Америка

0
Втор кинески шпионски балон прелета над Јужна Америка, соопшти Пентагон, откако првиот таков уред вчера...

Сомнителен кинески балон на небото над САД: Се сретна врвот на...

0
Пентагон следи наводен кинески шпионски балон кој лета на голема височина над континенталниот дел на Соединетите Американски Држави, јавуваат американските медиуми....

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба на нуклеарно оружје

0
Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот претседател Владимир Путин одлучил да употреби нуклеарно оружје, јави денеска Си-Ен-Ен. ...

Руските сили се повлекуваат од северните делови на Украина

0
Пентагон објави дека ќе ѝ помогне на Украина со ново оружје во вредност од 300 милиони долари. Портпаролот на Пентагон Џон...