fbpx

таг: откриле

Желката ирвин пронајдена и во северен Квинсленд

0
Австралиски научници откриле ДНК-примероци од познатата желка која дише и преку задникот, во северниот дел на Квинсленд, каде што последен пат овој вид...

Научниците откриле докази за вулкани од мраз на Плутон

0
Група научници откриле доказ за вулкани од мраз на џуџестата планета Плутон. Се претпоставува дека...

Пронајден череп на редок вид диносаурус месојад што немал раце

0
Палеонтолозите во Аргентина откриле необичен череп од диносаурус кој му припаѓал на месојад „без раце“, кој живеел пред околу 70 милиони...

Четири здрави намирници кои му штетат на организмот повеќе од цигарите

0
Научниците откриле дека недостатокот на важни хранливи состојки може значително да го оштети здравјето. Но, сепка некои производи за кои мислиме дека се...

Две шолји кафе на ден нѐ оддалечуваат од Алцхајмеровата болест

0
Научници откриле дека кај луѓето кои пијат кафе секој ден има помала можност за развој на когнитивно оштетување на мозокот. Истражувањето објавено...

Загрижувачки вести од Танзанија – нов сој доаѓа од африканската земја...

0
Африканските здравствени власти откриле нов сој на коронавирусот кај лице кое патувало од Танзанија за Ангола. Директорот на телото за контрола и...

Детектирана нова загрижувачка варијанта на коронавирусот

0
Африканските здравствени власти откриле нова варијанта на коронавирусот кај лице кое патувало од Танзанија за Ангола. Африканскиот центар за контрола на болестите...

ФОТО: Запленета најголема количина кокаин досега во Европа- ова е и...

0
Германските цариници откриле повеќе од 16 метрички тони кокаин во контејнери кои пристигнале во Хамбург од Парагвај, соопштија денеска германските власти. Според...

Луѓето болни од оваа болест имаат трипати поголема шанса да починат...

0
Американските научници откриле дека шизофренијата, по повозраната животна доба, е вториот најризичен фактор за смртен исход како последица на компликациите предизвикани од ковид-19...

Јапонски истражувачи тврдат дека овој чај ги „топи“ мастите додека спиете

0
Јапонските истражувачи откриле дека пиењето само две чаши традиционален кинески чај улонг секој ден ги забрзува процесите на согорување на маснотиите во...