таг: опремен

Кинескиот ровер Журонг откри полигонални структури под површината на Марс

0
Кинескиот ровер Журонг е опремен со радарски систем што продира низ тлото, што му овозможува да „ѕирне“ и под површината на...

Роверот Perseverance постави нов рекорд на Марс

0
Роверот Perseverance на НАСА е опремен со напреден компјутерски пилот познат како AutoNav и оствари...

Приземјен луксузниот приватен авион на Трамп

0
Луксузниот, посебно опремен авион на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, е приземјен недалеку од Њујорк. Личниот „Боинг 757“ отсекогаш бил сметан за...