таг: Опозициската

Косовската опозиција бара разрешување на Владата на Курти и распуштање на...

0
Опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК) подготвила резолуција со барање за собраниска дебата за тригодишнината од владеењето на премиерот Албин...

Превртени столчиња и навивачки факли во Парламентот во Тирана

0
Прво пратениците на опозициската Демократска партија ја блокираа говорницата со превртени столчиња, а собраниското обезбедување внимаваше да не дојде до тепачка....

Бериша повика на масовни протести за уривање на власта на Еди...

0
Поранешниот албански претседател, експремиер и лидер на побројното крило на опозициската Демократска партија, Сали Бериша ги повика граѓаните и демократите да...

Харадинај бара вонредна собраниска седница за уривање на Владата на Курти

0
Поранешниот косовски премиер, лидер на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), преку...

Албанија, уапсен опозицискиот кандидат за градоначалник на Химара

0
Полицијата во Албанија го уапси кандидатот на опозициската коалиција на Сали Бериша и...

Љубов Собол ја напушти Русија

0
Опозициската политичарка и соработничка на Алексеј Навални, Љубов Собол, замина за Турција, и покрај забраната на судот да ја напушти Москва и Московскиот...

Анкета: За СНС би гласале 41,1 отсто, а за ССП 32,9,...

0
Според мајското истражување на опозициската Партија за слобода и правда (ССП), доколку изборите во Србија се одржат денеска, одзивот би изнесувал 69,1 отсто,...

Пораст на тензиите во опозициската Демократска партија во Албанија

0
По поразот на парламентарните избори тензиите во опозициската Демократска партија се зголемуваат. Членовите кои се против лидерот...

Уапсени опозициски активисти во Косово поради графит и фрлање боја на...

0
Најмалку четворица припадници на опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД) се приведени денеска, откако се судрија со полицијата која се обиде да...

Рекордна победа на Самоопределување на парламетарните избори во Косово

0
Досега опозициската косовска партија Движење самоопределување (ВВ), на чие чело е поранешниот премиер Албин Курти, на вчерашните вонредни парламентарни избори ја постигна досега...