fbpx

таг: Олимписките

ЗОИ: Швајцарецот Фојц најбрз на спустот

0
Швајцарскиот скијач Бит Фојц го освои златото на Олимписките игри во Пекинг во дисциплината спуст. Фојц на својата земја и го донесе...

МОК: Омикрон нема да ги загрози ЗОИ во Пекинг

0
Откако олимписките организатори во Пекинг изразија денеска загриженост поради растот на бројот омикронски инфекции во Кина, директорот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Пјер...

ОИ 2024: Свеченото отворање во центарот на Париз место на стадион

0
Вообичаената пракса на отворање на Олимписките игри на спортски стадион би можела да биде прекината на Игрите 2024 во Париз, откако организаторите најавија...

Познати се полуфиналистите на фудбалскиот турнир во Токио

0
Фудбалскиот турнир на Олимписките игри во Токио влегува во финалето. Денеска се одиграа натпреварите од четвртфиналето, а пласман во полуфиналето остварија...

ВИДЕО: Андоновски со САД ја наполнија мрежата на Нов Зеланд

0
По стартниот пораз на Олимписките игри во Токио од Шведска со 3:0, женската фудбалска селекција на САД, предводена од Македонецот Владко Андоновски славеа...

Режисерот на церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио доби...

0
Режисерот на шоуто на церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио е разрешен, еден ден пред...

Германска репрезентација поради расистички навреди напушти натпревар

0
На пријателскиот натпревар помеѓу олимписките репрезентации на Германија и Хондурас, дојде до скандал. Средбата во јапонскиот град Вакајама беше прекината во 85. минута...

Олимпијада во Токио: Прв инфициран со ковид-19 и прво барање азил

0
На помалку од една недела пред почетокот на Олимписките игри во Токио, организаторите наидоа на голем проблем...

Доделувањето медали на Олимписките игри во Токио ќе биде најбизарното досега

0
Олимписките игри во Токио започнуваат на 23 јули и ќе траат до 8 август. Пред неколку дена, организаторите на Олимписките игри...

Јапонија разгледува забрана за публика на Олимписките игри

0
Јапонија размислува да ги забрани сите гледачи на Олимписките игри, бидејќи е можно проширување на ограничувањата за...