таг: ОЛАФ

Шолц: Распоредувањето на американски ракети во Германија е неопходен чекор за...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска оцени дека најавеното распоредување американски ракети со долг дострел во Германија е неопходен чекор за безбедноста на земјата....

Шолц: Секоја земја-членка на НАТО мора да даде се од себе...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц ја истакна важноста на поддршката на НАТО за Украина и посочи дека секоја земја-членка мора да даде се од...

Шолц гарантира дека Германија нема да стане дел од војната во...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц уште еднаш се обиде да ги убеди германските граѓани дека земјата нема да стане дел од војната во Украина...

Шолц загрижен за политичката ситуација во Франција

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изрази загриженост за политичката ситуација во Франција, каде екстремно десничарската партија „Национален собир“ на Марин Ле Пен освои...

ОЛАФ откри измама со пари од ЕУ во вредност повисока од...

0
Истрагата на Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) откри дека повеќе од милијарда евра од парите на даночните обврзници на ЕУ треба...

Шолц ќе се консултира со германските премиери за илегалната миграција

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе разговара за проблемите поврзани со илегалната миграција со премиерите на германските покраини во Берлин, јави ДПА, пренесува новинската...

Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц вечерва изјави дека е уверен оти Европската унија ќе може брзо да се договори за следниот претседател на Европската...

Шолц бара од Нетанјаху да се избегне дополнителна ескалација на Блискиот...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху побарал да се избегне дополнителна ескалација на Блискиот Исток, јави...

Шолц: Мирот во Украина е можен во секој момент, доколку Путин...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мирот во Украина е можен во секој момент доколку рускиот претседател Владимир Путин ја прекине својата,...

Шолц повика на итен прекин на огнот во Појасот Газа и...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на итен прекин на огнот во Појасот Газа по средбата со јорданскиот крал Абдула Втори во јужниот јордански...