таг: одлучи

„Опен-АИ“ најави „Чет-ГПТ“ апликација за „Епл“ уредите со „ИОС“ оперативен систем

0
Компанијата „Опен-АИ“ одлучи да им го олесни пристапот до „Чет-ГПТ“ на сопствениците на уредите на „Епл“ и најави лансирање апликација преку којашто вештачката...

АТП одлучи, од 2025 година нема да има линиски судии

0
Светската тениска асоцијација (АТП) одлучи од 2025 година да нема линиски судии на турнирите во...

Половина милион евра за победа во финалето на Светското клупско првенство

0
Саудискиот милијардер, принцот Ал Валид бин Талал Ал Сауд, одлучи да ги награди фудбалерите на Ал-Хилал со...

ЕП ги укина имунитетите на двајца европратеници поврзани со истрагата „Катаргејт“

0
Европскиот парламент денеска одлучи да им ги укине имунитетите на европратениците Андреа Коцолино и Марк...

Санадер за три корупциски пресуди доби единствена затворска казна од 18,8...

0
Вонсудскиот совет на Жупанискиот суд во Загреб одлучи поранешниот премиер и претседател на ХДЗ Иво...

Федерацијата до ФИФА: Голот не e на Фернандеш, туку на Роналдо

0
Португалската фудбалска федерација одлучи да поднесе жалба до ФИФА, со барање дека првиот гол против Уругвај го...

ЕУ го одложува текстот за визната либерализација поради ситуацијата во северно...

0
Чешка, која во моментов претседава со Европската унија (ЕУ), одлучи да го одложи усвојувањето на...

Курти: Граѓаните да го зачаваат мирот и безбедноста на Косово

0
Српската Листа, најголемата партија на Србите во Косово, одлучи да ги напушти централните институции на Република Косово, како и општините на...

„Сунинг“ e подготвен да го продаде клубот, за да ги покрие...

0
Откако Масимо Морати одлучи да го продаде Интер во 2013 година, италијанскиот клуб помина низ многу турбулентни...

Хаити бара меѓународни сили поради проблемот со насилството

0
Владата на Хаити одлучи да побара помош од меѓународните трупи откако банди и демонстранти ја парализираа државата. Премиерот на Хаити,...