таг: одлука

Именувана првата жена потсекретар на бискупискиот совет

0
Со одлука на папата Франциск Французинката, Натали Беквар, е именувана за потсекретар на Епископскиот синод, со што таа претатвува првата жена во Ватикан...

Забранета посета на Света Гора до крајот на февруари

0
Со одлука на заменик- управителот на Света Гора до 28 февруари 2021 година е продолжена забраната на сите посети за поклоненија на Света...

Аргентина воведе Ковид данок за милионерите

0
Аргентинската влада донесе одлука со која воведе еднократен данок за Ковид 19 за милионерите во земјата. Со оваа одлука , која стапува во...

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион...

0
Конечната одлука дали Драган Стојковиќ Пикси, по втор пат ќе ја предводи селекцијата на нашиот северен сосед ќе биде донесена на 5. февруари...

Екологистите и извршната власт се судрија околу дискреционото право на министерот...

0
Негативна одлука од општина за отворање на рудник, може да биде поништена од Министерството за економија и централната власт да даде концесија за...

Заболени од 18 до 60 години со температура од 38 степени...

0
По едногласната позитивна одлука на Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, колхицинот се вклучува во протоколот за третман на Ковид-19...

САД се разбуди со нова шефица на тајните служби: Која е...

0
Првата кадровска одлука на новиот американски претседател Џо Бајден беше назначувањето на Аврил Хаинс на чело на националните разузнавачки служби. Сенатот тоа го...

Регулаторна одлучи – Од ноќеска поскапуваат дизелот и бензините!

0
Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска по полнопќ малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95...

Косово ги олесни мерките за движење на граѓаните и работа на...

0
Владата на Косово донесе одлука за олеснување на мерките за спречување на ширењето на епидемијата на Ковид-19 во однос на рестрикциите на движењето...

Папата им дозволи на жените поголема улога во црковната служба

0
Папата Франциск денеска донесе одлука со која им се дозволува на жените формално за време на обредот да читаат молитви, да служат во...