таг: одлука

ЕУ воведе санкции кон уште шестмина Руси поради кибер напади врз...

0
Советот на ЕУ денеска донесе одлука за воведување на рестриктивни мерки против шест лица вклучени во кибер напади врз информациските системи, поврзани со...

Словенечката влада го продолжи надзорот на границите со Хрватска и Унгарија

0
Словенечката влада на седница одржана синоќа донесе одлука за продолжување на надзорот на границите со Хрватска и Унгарија за шест месеци, односно до...

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за...

0
Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведени како одговор на илегалната анексија на Крим и градот Севастопол од страна...

Писонеро: Украина и Молдавија ги исполнија условите за старт на преговорите...

0
Европската комисија донесе одлука да ги извести земјите членки на ЕУ дека Украина и Молдавија ги презедоа сите неопходни чекори за отпочнување...

Стано: ЕУ сака да спречи нова криза на Косово, одлуките за...

0
Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, денеска изјави дека секоја одлука за мостот на...

Светскиот суд ќе одлучува за барањето за запирање на израелската офанзива...

0
Судиите во највисокиот суд на ОН денеска ќе донесат одлука за барањето на Јужна Африка да му се нареди на Израел да ја...

Норвешка и Ирска ќе ја признаат палестинската држава – се очекува...

0
Владите на Ирска и Норвешка ќе ја објават својата одлука за признавање на палестинската држава, пишуваат медиумите во тие земји. Лидерите на...

Стапува во сила првиот билатерален Договор за стратешко партнерство меѓу ЕУ...

0
Советот на ЕУ донесе „Одлука за склучување на Договор за стратешко партнерство меѓу Европската Унија и нејзините земји членки со Јапонија“, со што...

Писонеро: ЕК го одобри Планот за реформи и инвестиции во Украина

0
Европската комисија донесе Одлука со која даде позитивна оценка за спроведување на Планот за Украина, кој претставува сеопфатната стратегија за реформи и инвестиции...

Суд во Лондон денеска ќе донесе одлука за екстрадиција на Асанж

0
Високиот суд во Лондон денеска ќе донесе одлука дали основачот на Викиликс Џулијан Асанж може да поднесе жалба на неговата екстрадиција во САД....