таг: одбрана

Иран се закани: Ако некоја земја дозволи Израел да нападне од...

0
Иранскиот министер за одбрана Мохамад Реза Аштиани упати строго предупредување до секоја земја што ќе дозволи Израел да го користи нејзиниот воздушен простор...

Германскиот министер за одбрана: Путин нема да запре откако ќе заврши...

0
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус ја спореди војната на рускиот претседател Владимир Путин против Украина со анексијата на територијата на Чехословачка од...

Во Пентагон средба на министрите за одбрана на САД и Израел

0
Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска во Пентагон се сретна со својот израелски колега Јоав Галант во екот на тензиите во односите...

Берлин и Париз постигнаа договор за производство на „тенкот на иднината“

0
Министрите за одбрана на Германија и Франција денеска објавија договор за распределба на работата меѓу производителите на заедничкиот проект „тенк на иднината“, што...

Лојд Остин: САД и коалицијата нема да дозволат Украина да пропадне

0
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави дека САД и коалицијата нема да дозволат Украина да загуби во битката против руската агресија. Тој...

Писториус објави пакет помош од 500 милиони евра за Украина

0
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус во вторникот објави пакет помош од 500 милиони евра за Украина, пренесува Укринформ според Ростерс. Според него,...

Високи претставници на Турција на безбедносен состанок во Ирак

0
Турските министри за надворешни работи и за национална одбрана, Хакан Фидан, односно Јашар Ѓулер, како и шефот на разузнавачката служба на Турција (МИТ),...

Украинските сили собориле 35 од вкупно 39 беспилотни летала лансирани од...

0
Украинската воздушна одбрана собори 35 од вкупно 39 беспилотни летала лансирани од Русија врз нејзина територија синоќа, соопшти Военото воздухопловство на Украина, пренесува...

Петровска: МО не ја исклучува можноста да прими на лекување војници...

0
Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска од Охрид посочи дека МО не ја исклучува можноста, согласно направените проценки и во соработка со Министерството...

(ВИДЕО) Се зголемува руската флота на дното на Црното море, потона...

0
Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина (ХУР) го потврди уништувањето на патролниот брод Сергеј Котов од руската Црноморска флота со објава...