таг: овошје

Може да се комбинира и со солени и со благи јадења:...

0
Крушата е исклучително здраво есенско овошје, кое има стотина различни видови. Во модерното кулинарство, крушпата се користи за подготовка на солени и...

Маски од круша за нега на кожата и косата

0
Крушата е прекрасно овошје за компот, џем и десетици други видови рецепти, но лесно може да се вклучи и во домашната козметика. ...

Научниците тврдат дека сокот од ова овошје го намалува целулитот: Ќе...

0
Аронијата е многу популарно овошје во последните години, а ја нарекуваат и суперхрана поради многубројните здравствени придобивки. Овие сочни, вкусни бобинки содржат...

Која храна е најштетна за околината?

0
Јадењето овошје и зеленчук е подобро за околината отколку јадењето месо и сирење, а новата студија покажа и дека црвеното месо има штетно...

Го намалува ризикот од мозочен удар: Ова овошје ги регулира крвниот...

0
Едно овошје, кое има најмногу минерали и витамини, според диететичарите е најдобро за намалување на крвниот притисок Луѓето со висок крвен притисок...

Има лек и без лекар – смирете ги главата и кашлицата...

0
Мандарините се вкусно овошје и оној вид  што може да се јаде насекаде, и тоа на улица, дома, а корите редовно се фрлаат иако...

СОЧНИ МАФИНИ СО МАНДАРИНИ: Еден млечен производ им дава тотална мекост!

0
Мандарините се здраво овошје полно со витамин Ц Ви предложивме како можете да ги користите за колачи, како кифлички. И сега направете го...

Чизкејк со малини: Рецепт кој се опишува со зборовите “прсти да...

0
Комбинацијата на сирење и овошје долго време спаѓа во нашите омилени слатки, па за вас денес ви подготвивме рецепт за чизкејк со малина....

Го будат хормонот на среќа и штитат од болести, еве зошто...

0
Мандарините се овошје кое се јаде во лето и зима, а помагаат на многу начини освен што се вкусни. Имаат само 46...

Банана за поубава кожа и посјајна коса

0
Бананата е моќно овошје коешто е исклучително корисно за здравјето, а според некои познавачи и стручњаци, таа е и најдобриот пријател на убавината....