таг: новиот

Нови правила на ЕУ за одбрана на новинарите, активистите и сите...

0
Европскиот парламент го одобри со 546 гласа „за“, 47 „против“ и 31 воздржан, новиот закон, договорен со Советот на 30 ноември 2023 година,...

Граф: Кога Русија ќе ги повлече своите трупи тогаш ќе прекине...

0
Како дел од новиот пакет воена помош во вкупна вредност од 1,13 милијарди евра, Германија треба да и обезбеди на Украина 18 оклопни...

Грција воведува нов закон, место за сопствени чадори на плажите мора...

0
Според новиот закон, најмалку 50 отсто од површината на плажата ќе мора да...

Сежурне: Украина останува приоритет за Франција се додека е потребна

0
Украина е и ќе остане приоритет за Франција, порача синоќа новиот француски министер за надворешни работи Стефан Сежурне на заедничката прес-конференција со неговиот...

Кандидатот кој не и одговараше на Кина стана нов претседател на...

0
Новиот тајвански претседател ќе биде Вилијам Лаи (Лаи Чинг-те) од Демократската прогресивна партија (ДПП). Станува збор за поранешниот потпретседател на Тајван, кандидат кој...

Туск: Приоритет на полската влада е да ги убеди светските лидери...

0
Новиот полски премиер Доналд Туск денеска изјави дека неговата влада ќе работи да ги убеди светските лидери дека е неопходно да се продолжи...

Eминем се појави во омилената детска игра „Фортнајт“

0
Раперот Еминем е новиот херој во популарната игра „Фортнајт“ (Fortnite). Имено, компанијата „Епик гејмс“ (Epic Games) официјално потврди дека ликот на раперот...

За три месеци на Клиниката за онкологија ќе има четири акцелератори...

0
По инсталација на новиот акцелератор кој беше купен пред седум години, на располагање оваа клиника ќе има четири акцелератори кои ќе бидат наменети...

Словачка ќе ги прекине испораките на оружје за Украина

0
Новиот словачки премиер, Роберт Фицо, денеска објави дека неговата земја го...

Со поддршка од грчката амбасада набавена опрема за дијагностика и фетална...

0
Промоцијата на новиот оддел на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство опремен со современи апарати за дијагностика и фетална терапија кои ќе овозможат...