таг: Нации

УНХЦР: Над два милиони деца ја напуштиле Украина досега

0
Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) соопшти дека два милиони деца ја напуштиле Украина од...

Русија ја отфрли пресудата на Судот на ОН за запирање на...

0
Кремљ ја отфрли пресудата на највисокиот суд на Обединетите нации да го прекине нападот врз...

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за осуда на Русија

0
Советот за безбедност на Обединетите нации се очекува денеска да гласа за резолуцијата подготвена од...

Меѓу настраданите во Камерун и четиригодишно дете

0
Трагедијата која се случи на Африканскиот куп  на Нации во пресрет на натпреварот помеѓу Камерун и Комори од час во час добива нови...

Итен состанок на Советот за безбедност за Судан

0
Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за денеска закажа итен состанок поради воениот удар...

Одбележување на Светскиот ден на храната

0
Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации (ФАО) во соработка со ОУ „Крсте...

Ковид-19 ја нападна репрезентацијата на Франција

0
Пред финалето на фудбалската Лига на нации селекторот на Франција, Дидие Дешам нема да може да смета на фудбалерот на Јувентус, Адриен Рабиот....

ОН бара непристрасна и ефикасна истрага за смртта на белоруски дисидент

0
Обединетите нации денеска ги повикаа украинските власти да спроведат непристрасна и ефикасна истрага за смртта на 26-годишниот белоруски активист Виталиј Шишов, кој беше...

ОН ги повикаа завојуваните страни во Авганистан да ги заштитат цивилите

0
Обединетите нации денеска ги повикаа завојуваните страни во Авганистан да направат повеќе за заштитата на цивилите, предупредувајќи дека, доколку не го сторат тоа,...

Генералното собрание на ОН во септември ќе се одржи со физичко...

0
Организацијата на Обединетите нации одлучи да им дозволи на светските лидери да присуствуваат на годишниот состанок на Генералното собрание во септември, а оние...