fbpx

таг: научници

Научниците пронашле мoжни траги од вода на Марс

0
Тим кинески научници пронашле можни траги од вода на Марс, се наведува во напис на научното списание „Нејчр“ (Nature). Нивните наоди се...

Океаните имаат доволно енергија за да се снабди цел свет

0
Карнеги институтот за наука и неговите научници открија дека силниот ветар кој дува на отворените води е во состојба да произведе...

Нови наоди околу врската мозок-компјутер

0
Кинески научници објавија дека создале вештачки неврон којшто може да комуницира со телесниот невропреносител – хормонот допамин. Низа експерименти со лабораториски глувци...

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

0
Австралиски научници веруваат дека се на пат да го вратат изумрениот вид тасманиски тигар и дека би можеле да го добијат првото живо...

Претставена риба-робот – отстранува и уништува пластичен отпад

0
Тим научници од Универзитетот Сечуан во југозападна Кина развиле риби-роботи долги 1,3 сантиметри кои веќе успешно ја отстрануваат микропластиката во плитките води. ...

Научниците пронајдоа траги од вода на Месечината

0
Кинеските научници пронајдоа траги од вода во примероците извадени од рамнината на лавата на Месечината, што ги доближува до откривање на нејзиното потекло...

Оваа намирница е клучна за среќен живот

0
Научници од Универзитетот во Копенхаген пронајдоа намирница за која велат дека клучна за среќата на секој човек. Според нив, ако секој ден косумираме...

Симптом кој може да најави деменција, a е многу очигледен

0
Студијата на австралиски и американски научници анализирала податоци од 16.855 луѓе на возраст над 65 години и заклучила дека ако постара личност почне...

Создаден ГМО домат кој помага против рак и Алцхајмер

0
Британските научници создадоа генетски модифициран „супер“ домат кој може да има моќ да се бори против Алцхајмеровата и Паркинсоновата болест и ракот. Модифицираното...

Кина ја планира својата прва потрага по планети погодни за живот

0
Кинеските научници предложија вселенски проект за истражување на универзумот преку вселенски телескоп за да се откријат населиви планети слични на Земјата надвор од...