таг: Науката

Научници успеаја да ја искористат вештачката интелигенција за следење на ледени...

0
Вештачката интелигенција се повеќе се користи во науката за анализа на големи количини на податоци. Така, британските истражувачи користеа нова алатка...

Навестен пробив во лекувањето на Алцхајмеровата болест

0
По десетлетија неуспех, сега науката најавува нова ера на лекувањето на Алцхајмеровата болест – најчестиот облик на деменција. Се работи за експерименталниот лек...

Светски ден на науката 2022 – иновациите и научните откритија ги...

0
Светскиот ден на науката за мир и развој е меѓународен ден кој ја истакнува важната улога на науката во општеството и се одбележува...

Науката вели дека жените треба да спијат повеќе од мажите

0
Добри вести девојки! Науката покажала дека мозокот на жените е многу покомплексен од мозокот на мажите, па...

Науката вели дека жените треба да спијат повеќе од мажите, еве...

0
Добри вести девојки! Науката покажала дека мозокот на жените е многу покомплексен од мозокот на мажите, па...

Дел од проблемот со дебелеењето се должи на ДНК-та на човекот

0
Науката со години тврди дека вишокот килограми не е предизвикан само од недостаток на дисциплина и прејадување. Истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон,...

Трите најчести причини поради кои НАУТРО не можеме да се сетиме...

0
Науката има одговор на прашањето зошто некои луѓе не можат да се сетат на своите соништа. Иако сè уште не е можно...