таг: Министрите

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата...

0
Министрите за надворешни работи на 13 земји со писмо предупредија дека Израел не треба да почне голема воена офанзива во градот Рафа во...

Министрите на ЕУ формално ги потврдија промените во Поглавјето 35 во...

0
Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европска Унија ги усвоија измените на поглавјето 35 во пристапните преговори со Србија. Измените се...

Вонреден Совет за надворешни работи на ЕУ посветен на состојбата на...

0
Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ попладнево ќе одржат вонреден состанок преку видео конференциска врска посветен на најновиот развој на...

Берлин и Париз постигнаа договор за производство на „тенкот на иднината“

0
Министрите за одбрана на Германија и Франција денеска објавија договор за распределба на работата меѓу производителите на заедничкиот проект „тенк на иднината“, што...

Во Германија ќе се одржат мировни разговори помеѓу Ерменија и Азербејџан

0
Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан треба да одржат мировни разговори во Берлин оваа недела, соопштија двете министерства, во обид да...

Подготовките за мартовскиот Самит на ЕУ и владеење на правото во...

0
Министрите или државните секретари одговорни за европски прашања на земјите членки на ЕУ денеска ќе учествуваат на заседанието на Советот за општи работи...

Вајмарската тројка ја потврди поддршката за Украина

0
Министрите за надворешни работи од Вајмарската тројка (Германија, Франција и Полска) разговараа за продолжување на помошта за Украина, борбата против руските дезинформации и...

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните мерки како одговор на...

0
Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска ќе разговараат за можните следни...

Неколку министри го бојкотираа говорот на Лавров на Самитот на ОБСЕ

0
Дел од министрите на земјите учеснички на Самитот на ОБСЕ го бојкотираа говорот...

Министрите на Балтичките држави нема да дојдат на Советот на ОБСЕ...

0
Во денешната заедничка изјава, министрите за надворешни работи на балтичките земји, Литванија, Летонија и Естонија, најавија дека нема да присуствуваат на...