fbpx

таг: лекови

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

0
Европската агенција за лекови може да одобри употреба на вакцина против два вида на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах....

ЕМА одобри вакцина против мајмунски сипаници

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека одобрила вакцина против големи сипаници да се применува во превенција од мајмунски сипаници. ЕМА препорача...

ФДА пријави ризик од воспаление на срцето по вакцината Новавакс против...

0
Американската управата за храна и лекови (ФДА) изрази загриженост за можниот ризик од воспаление на срцето од вакцината за Ковид-19 на Новавакс, дури...

Најдоцна до септември нова вакцина против коронавирус

0
Европската агенција за лекови објави дека се надева дека вакцините, приспособени на одредени варијанти на коронавирусот, како што е омикрон, ќе бидат одобрени...

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

0
Американската Управа за храна и лекови (ФДА) денеска соопшти дека моментално достапните вакцини против Ковид-19 не штитат најдобро од сојот омикрон на коронавирусот....

ФДА одобри четврта доза од вакцините Фајзер и Модерна за луѓе...

0
ФДА – Управата за храна и лекови на САД одобри четврта доза од вакцините Фајзер и Модерна за луѓе над 50 години. ...

Одобрен нов третман со моноклонални антитела што делува против омикрон

0
Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) одобри нов третман со моноклонални антитела што делува против сојот омикрон на вирусот што предизвикува ковид-19....

ЕМА почна проценка на бустер доза за тинејџери

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) почна ревизија за да процени дали вакцината против Ковид-19 на Фајзер и Бионтек може да се користи како...

ЕМА: Премногу бустер дози може да го ослабнат имунитетот

0
Европската агенција за лекови предупреди дека повторувањето на дополнителните дози на вакцината против коронавирус може да има негативен ефект врз имунитетот и може...

ФЗО: Листата на лекови кои паѓаат на товар на Фондот ја...

0
Листата на лекови кои паѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување ја утврдува стручна комисија формирана од министерот за здравство. Со Уредбата...