таг: Лабораторијата

ФЕИТ отвори Фаб Лаб – нов простор каде студентите ќе работат...

0
Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). Новиот простор што треба да им овозможи...

Во Македонија потврдени седум пациенти инфицирани со флурона

0
Во лабораторијата на Институтот за јавно здравје како резултат на паралелно тестирање на грип и на ковид-19, добиени се седум позитивни тестови на...

Со донација од САД Институтот за јавно здравје ја надгради лабораторијата...

0
Со донација од САД, лабораторијата на Институтот за јавно здравје го зголемува капацитетот и станува регионален центар во кој на соодветен начин ќе...

НАЈНОВА ВЕСТ: Вакцината на Фајзер/БиоНТек ефикасна и против индиската мутација на...

0
Основачот и директорот на лабораторијата БиоНТек, Угур Сахин изјави денеска дека е уверен во ефикасноста на својата вакцина, која е развиена со американската...

Ако во Македонија влезат бразилскиот и јужно-африканскиот сој најверојатно нема да...

0
Д-р Горан Кунгуловски од Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во приватната клиника „Жан Митрев“ го појасни дејството на мутациите во SARS-CoV-2 вирусот...

НИАИД: „АстраЗенека“ можеби користела застарени податоци во клиничките испитувања во САД

0
Лабораторијата во „АстраЗенека“ можеби користела застарени податоци за време на клиничките испитувања на вакцинатата против Ковид-19 во САД, се наведува во соопштението на...