таг: Косово

ЕУ го предупреди Косово да не отвора амбасада во Ерусалим

0
ЕУ вчера го предупреди Косово да не ја отвора својата амбасада во Израел во Ерусалим, пренесува новинската агенција „Шехаб“ цитирајќи ги израелските медиуми....

Косово ги олесни мерките за движење на граѓаните и работа на...

0
Владата на Косово донесе одлука за олеснување на мерките за спречување на ширењето на епидемијата на Ковид-19 во однос на рестрикциите на движењето...

(ВИДЕО) Косово во хаос: Се урнаа неколку мостови, евакуација на граѓаните...

0
На Косово поплавите уништија неколку мостови, а во повеќе општини населението е евакуирано поради опасност од поплава. Водата го однела и мостот во селото Доброшец...

Косово ги забрани летовите од Велика Британија и воведе самоизолација од...

0
Министерот за здравство на Косово, Арменд Земај, наложи откажување на сите воздужни линии од Велика Британија, со цел да се спречи ширењети...

Нови ковид мерки во Косово

0
Актуелната Влада на Косово денеска одобри нови мерки за спречување на ширење на пандемијата на коронавирусите, според кои слободното движење на граѓаните и...

Уставен суд на Косово: Владата на Хоти е нелегитимна, вонредни избори...

0
Уставниот суд на Косово синоќа го прифати барањето на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) за прогласување за неважечки на еден...

Отворен патот за вонредни избори на Косово: Уставниот суд вечерва ја...

0
Уставниот суд на Косово вечерва ја собори владата на премиерот Авдула Хоти, бидејќи чинот на гласање со кој неговиот кабинет ја доби...

Хоти: Нема договор без взаемно признавање на Косово и Србија

0
Премиерот на Косово Авдулах Хоти денеска оцени дека изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека додека тој е претседател,...

Нови петмина починати и 329 заболени од Ковид-19 во Косово последните 24 часа

0
Во Косово во минатото деноноќие се регистрирани нови пет смртни случаи како последица на заразата од Ковид-19, а во истиот...