fbpx

таг: компанија

Објавена листата со најчестите лозинки во 2022 година

0
Аналитичката компанија NordPass објави листа на лозинки кои најмногу се користеле во изминатата година. Kога ќе ја видите листата, ќе сфатите дека...

Објавена листата со најчестите лозинки во 2022 година

0
Аналитичката компанија NordPass објави листа на лозинки кои најмногу се користеле во изминатата година. Kога ќе ја видите листата, ќе сфатите дека...

Основачите на „Бионтек“ најавија развој на вакцина против рак до 2030...

0
Kоосновачите на германската фармацевтска компанија „Бионтек“, Угур Шахин и Озлем Тиречи, најавија дека до 2030 година би можело да се развијат вакцините против...

Наскоро нов тип на шприц за подобра вакцинација

0
Белгиската компанија Идевакс создаде нов вид шприц за вакцини, така што помала доза ќе биде доволна благодарение на таа специјална инјекција која течноста...

Светот ја има првата успешно клонирана арктичка волчица Маја

0
Генeтичката компанија „Синоген биотехнологија“, со седиште во Пекинг, Кина, вчера објави вест за првиот успешно клониран див арктички волк-женка во светот. Видеопораката уследи...

Загина директор на Лукоил во Москва, паднал од прозорец

0
67-годишниот Равил Маганов, потпретседател и директор во големата руска нафтена компанија Лукоил, загина во Москва,...

„Газпром“ го запре дотокот на гас кон Европа преку Северен тек...

0
Руската државна компанија „Газпром“ го запре во средата дотокот на гас преку најголемиот активен гасовод...

„Модерна“ ги тужи „Фајзер“ и „Бионтек“ за вакцината мРНА

0
Фармацевтската компанија „Модерна“ ги тужи „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ за кршење на патент во развојот на првата вакцина против ковид-19 во...

Како Илон Маск стана еден од најголемите профитери од војната во...

0
Американската компанија ги збриша другите купувачи кои ги прекинаа врските со се поизолираниот вселенски сектор во Москва. Европската вселенска агенција (ESA) започна прелиминарни...

„Спејс Икс“ испрати уште 46 сателити „Старлинк“ во орбитата

0
Американската компанија „Спејс Икс“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата....