таг: Компаниите

Илон Маск подготвува нов стартап за вештачка интелигенција

0
Сопственикот на компаниите „Тесла“ и „Твитер“, Илон Маск, планира да лансира стартап со вештачка интелигенција што ќе се натпреварува со „Опен АИ“, компанијата...

„Фајзер“ почна испитување на вакцина против омикрон

0
Компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ почнаа клиничко испитување на вакцина против сојот омикрон на коронавирусот. Студијата ќе ја процени безбедноста, подносливоста и нивото...

Цените на светските берзи на струја драстично пораснаа

0
Компаниите добија повисоки сметки за струја најмалку за 60 насто. Енергетската криза најсилно удри по бизнисот. За граѓаните засега е стабилно,...

Време е за нов телефон: Ако ви се случуваат овие 4...

0
Компаниите кои произведуваат мобилни телефони често го претставуваат својот нов модел, па голем број од луѓето одат во продавниците по новиот уред поради...

Компаниите кои работат со домашни добавувачи ќе добиваат поголема финансиска помош

0
Компаниите кои работат со домашни добавувачи од државата ќе добиваат десет пати поголема финансиска помош за инвестиции...

„Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

0
Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против Ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“....

Зголемен број на работни места во ТИРЗ во мај

0
​Во компаниите активни во ТИРЗ во мај е регистриран зголемен број на работни места од над 4,15% во однос на истиот месец од...

„Фајзер“ почна со тестирање на вакцината и врз деца

0
Вакцината против корунавирусот на компаниите „Фајзер“/„БиоНТек“ почна да се тестира и врз деца на возраст од шест месеци до 11 години, изјави денеска...

„Фајзер“/„БиоНТек“ почнаа со тестирање на вакцината и врз деца на возраст...

0
Вакцината против корунавирусот на компаниите „Фајзер“/„БиоНТек“ почна да се тестира и врз деца на возраст од шест месеци до 11 години, изјави денеска...

Повеќе од половината компании во земјава се соочуваат со недостаток на...

0
63% од компаниите во земјата се соочуваат со недостаток на стручен кадар. Повеќето од дипломираните студенти не...